Psihosocijalna podrška i osnaživanje za žene zaposlene u sklopu programa Zaželi

Projektne aktivnosti Udruge osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije nisu samo brojne, nego su i raznovrsne. Jedna od njih je i psihosocijalno osnaživanje za roditelje, članove obitelji, mlade i odrasle osobe s invaliditetom i ostale korisnike. U ovu aktivnost uključene su i žene zaposlene na projektu Nove vještine za jednake mogućnosti kroz program Zaželi, gdje mogu, prema potrebi, dobiti individualne termine za psihosocijalnu podršku ili sudjelovati na grupnim razgovaraonicama Udruge na temu osnaživanja.

DSC 0011

Kroz projekt je zaposleno 20 dugotrajno nezaposlenih žena i svaka od njih ima dirljivu životu priču koja ih je u određenim životnim razdobljima i okolnostima odmaknula od zaposlenih osoba. Ovaj projekt u njima je pobudio nadu da mogu doći do posla iako je većina njih godina 50 plus. U njihovoj životnoj dobi ponekad nije dovoljno steći određene kvalifikacije, već je potrebno i osnaživanje i usmjeravanje, te podizanje svijesti o položaju u društvu, obitelji i radnoj sredini.

U ovoj životnoj dobi ponekad nije dovoljno steći određene kvalifikacije, često je potrebno i osnaživanje i usmjeravanje te podizanje svijesti o položaju u društvu, obitelji i radnoj sredini.
Dodatno, u suradnji Udruge osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije i Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI) žene su tijekom veljače i ožujka sudjelovale na radionicama osnaživanja a u sklopu projekta JUMP - Juggling Motherhood and Proffession koji CESI provodi u suradnji s organizacijama iz Italije, Španjolske i Grčke. Cilj ovog projekta je pružiti socijalnu podršku i edukaciju upravo ženama, majkama i osjetljivim društvenim skupinama, a koja je prilagođena njihovim potrebama kako bi se povećalo njihovo samopouzdanje i moguće prilike u svijetu rada.

DSC 0006

Anamarija Tkalčec iz CESI-ja bila je voditeljica obadvije radionice u Petrinji, a teme koje su obrađivane sa ženama bile su: Osobne vrijednosti i ciljevi, Osobni proces promjene, Uvod u komunikaciju, Komunikacijski stilovi, Vještine i znanja kao izvor samopouzdanja, Motivacija…

Kroz razgovor sa ženama saznali smo da su im ove radionice od velike koristi i da većina njih prvi put u životu sudjeluje na ovakvim radionicama.
„Godinama sam bila nezaposlena, zbog određenih okolnosti i zdravlja, te mi je ovo sada prilika da ponovo budem ponosna na sebe. Osjećam se korisno i prihvatljivo u društvu jer nekome pomažem, a najviše sebi. Na početku su korisnici bili skeptični, bilo je uspona i padova kao i na svakom poslu, ali sada smo kao mala obitelj. Trudimo se, kako mi tako i oni. Ovaj program na kraju donosi svima dobro jer vraća nadu da ljudi nisu sami, da ti netko može pomoći kada pružiš ruku – izjavila nam je jedna od zaposlenih žena.“

DSC 0020

Osim svladavanja radnih zadataka te osnaživanja žena mišljenja smo da će djelatnice u ova 24 mjeseca trajanja projekta steći veliko iskustvo u ovom poslu sa starijom populacijom, bolesnim i nepokretnima, što će im uvelike koristiti u budućem radu, a i nadaju se da će se projektne aktivnosti nastaviti jer su od iznimne i životne važnosti kako za korisnike, tako i za zaposlene žene. Udruga je već prije, podsjećamo, u sklopu ovog projekta, omogućila zaposlenim ženama da završe verificirani program „Njegovatelj starijih i nemoćnih osoba“ ili „Računalni operater“ te su po završetku dobile javnu ispravu koja se može evidentirati u e-radnoj knjižici.

Projekt „Nove vještine za jednake mogućnosti“ financiran je u iznosu od 3.248.260,00 kuna iz Europskog socijalnog fonda u sklopu Programa za zapošljavanje žena, a partneri UOSI SMŽ na ovom projektu su Hrvatski zavod za zapošljavanje -Područni ured Sisak, Centar za socijalnu skrb Petrinja i Grad Petrinja.

Volontiraj u udruzi

Pozivamo vas da svojim znanjem i vještinama sudjelujete u volonterskim aktivnostima za djecu i odrasle osobe s invaliditetom. Možete nam se javiti na mail ili telefon, a lako ćete nas pronaći u Maloj kući.

Tko je online?

Imamo 470 gostiju i nema članova online