Obilježen Svjetski dan osoba sa sindromom Down
- Detalji
- Objavljeno: Petak, 22 Ožujak 2024 09:22
Tematsko druženje „Kava s kromosomom viška i najljepšim osmijehom na svijetu“ Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije provodi periodično od 2016. godine, a na taj način do sada smo izašli u zajednicu i kafiće nekoliko puta u Sisku, Petrinji i Novskoj s ciljem promovirati svijest i razumijevanje Downovog sindroma, kao i pitanja vezana uz njihovo uključivanje u zajednicu kao što su mobiliziranje opće podrške, priznavanje mogućnosti i dostojanstva, prava i dobrobiti za osobe s Down sindromom.
Oko 70ak osoba s Down sindromom živi na području Sisačko-moslavačke županije, od kojih većina na području Siska, Petrinje i Novske. (podatak HZJZ) U našoj Udruzi upisano je 15ak članova sa sindromom Down, a ovogodišnju kavu u Grillu u Sisku posluživali su Roko, Sven, Catalea, Helena, Melani, Bruno, Zarra… koji su eure koje su dobili za svoj trud stavili u donacijsku kutiju za Inkluzivnu farmu u želji da pomognu vratiti mlade osobe s invaliditetom na Inkluzivnu farmu u Hrastovici i osigurati njihov tjedni boravak na radionicama koje imaju za cilj stjecanje neophodnih svakodnevnih životnih vještina za što kvalitetnije i samostalnije življenje.
Organizacija ovog događaja u sklopu je donatorske akcije građanske inicijative Vratimo djecu u topli dom koja je na ukupni račun akcije uplatila prikupljenih 882,45 eura, a cijeli događaj pomogli su obitelj Berendika i zaposlenici Grill-a, distributer kave Julius Meinl i slastičarna „Tri jagode“ koja je cijeli događaj zasladila s dvije torte, a cijeli događaj već tradicionalno svojim dolaskom podržala je i gradonačelnica Siska Kristina Ikić Baniček.
Na aktivnosti na Inkluzivnu farmu u Hrastovici tijekom protekle godine dolazilo je dvadesetak korisnika u dobi između 20 i 45 godina. Prema mjestu stanovanja iz Petrinje bilo je 13 korisnika, iz Siska 6 te jedna korisnica iz Donjih Kukuruzara. Mlade osobe s invaliditetom na farmi u obliku trosatnog boravka u Hrastovici radili su jednostavnije poslove u poljoprivrednoj proizvodnji, odnosno u uzgoju povrća, voća, cvijeća i ukrasnog zelenila u vidu obrade tla, sjetve, presađivanja, sadnje, zalijevanja, plijevljenja, okopavanja, zaštite, gnojidbe, prihrane i berbe vrtnog bilja. Nakon toga učili su o obradi i preradi uzgojenih biljki te kroz sat domaćinstva obavljali i samu obradu, preradu, kuhanje… Kao povremene i dodatne aktivnosti imali su sport i rekreaciju, glazbene i kreativne radionice, movie night te su izlazili u zajednicu i time poboljšali svoju socijalnu uključenost i komunikaciju s drugim članovima zajednice.
fotografije: Grad Sisak