MALA KUĆA - VELIKA POMOĆ
- Detalji
- Objavljeno: Petak, 09 Kolovoz 2024 12:52
Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije potpisala je s Ministarstvom rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Ugovor o dodjeli financijskih sredstava za provedbu druge godine programa „Mala kuća – velika pomoć“ u vrijednosti 32.500,00 eura.
Cilj projektnih aktivnosti je prevencija institucionalizacije djece i mladih s teškoćama u razvoju razvojem inovativnih (neurofeedback terapija) i unaprjeđenjem postojećih usluga (radna, fizio i terapija senzorne integracije) te veća dostupnost usluga stanovnicima ruralnih područja, značajno poboljšanje kvalitete života u zajednicama s manje mogućnosti (područja od posebne državne skrbi, ruralne i manje urbane sredine), te razvoj mreže dostupnih socijalnih usluga u Sisačko-moslavačkoj županiji koje je i u zoni proglašenja područja katastrofe nakon potresa u prosincu 2020. godine.
Program kroz razvoj učinkovitih i uključivih socijalnih usluga doprinosi socijalnoj uključenosti, a samim tim i boljoj prevenciji institucionalizacije djece s TUR i osoba s invaliditetom, pomirenju poslovnog i obiteljskog života članova njihovih obitelji, te jačanju stručnjaka koji rade s osobama s invaliditetom. Tijekom provedbe uspostavljen je multidisciplinarni stručni tim koji će s vanjskim suradnicima pokriti područje od procjene, podrške djeci i roditeljima, osobama s invaliditetom , usluga savjetovanja i pomaganja, te godišnji program događanja u zajednici s ciljem unapređenja socijalne uključenosti svih korisnika. Po okončanju provedbe, djeca s TUR, roditelji i osobe s invaliditetom obuhvaćene programom biti će bolje integrirane u lokalnu zajednicu, a stručnjaci ključnih dionika lokalne zajednice će steći znanja koja će unaprijediti kvalitetu njihova rada s osobama s invaliditetom. Konačno, međusektorskim umrežavanjem tijekom provedbe projekta jačati će se lokalna zajednica. Iz tog razloga poziv na partnerstvo u ovom trogodišnjem programu prihvatili su Hrvatski zavod za socijalni rad Područni ured Petrinja, Grad Petrinja, Grad Sisak i Sisačko-moslavačka županija.
Osobno za korisnike utjecaj će biti u smjeru poboljšane socijalne uključenosti, deinstitucionalizaciji, boljem funkcioniranju u aktivnostima dnevnog života koje uključuju samozbrinjavanje, produktivnost i slobodno vrijeme, uklanjanje patoloških oblika ponašanja, razvoj neurološkog sustava, poboljšane motoričke i senzomotoričke funkcije, bolja integracija u predškolski i školski sustav. Osnaženi roditelji, s većom razinom samopoštovanja i samopouzdanja, educiraju se za rad s djecom, imaju veću razinu informiranosti o dostupnim servisima podrške u zajednici.
Programom se financira udio plaća stručnom timu za pružanje terapijskih usluga koje nisu pokrivene roditeljima kroz uputnice i Ugovor s istim ministarstvom za pružanje socijalnih usluga, a rezultati prve godine su 63 djece s TUR s kojima je od 1.lipnja 2023. do 31.svibnja 2024. odrađeno 1234 radnih terapija i savjetovanja za 92 članova njihovih obitelji. U fizikalnu terapiju bilo je uključeno 14 djece s kojima je u istom vremenskom razdoblju odrađeno 209 terapeutskih termina i savjetovanja za 19 članova obitelji. U terapiju senzorne integracije kroz ovaj program bilo je uključeno 20 dodatne djece s kojima je odrađeno 817 terapija i savjetovanja za 65 članova obitelji. U novu uslugu, neurofeedback terapiju, u istom vremenskom razdoblju bilo je uključeno 18 djece s kojima je odrađeno 292 termina.
Ukupno je uslugu kroz ovaj program dobilo 91 dijete s teškoćama u razvoju s područja Sisačko-moslavačke županije. Navedene brojke rezultat su kvalitetnog rada multidisciplinarnog stručnog tima Udruge kojeg čine radne terapeutkinje Natali Klarić Pranić, Veronika Muža i Marta Križanić, fizioterapeut Luka Prpić i terapeuti senzorne integracije Dino Heblin i Jasmina Šakinović.